Ušní akupunktura (aurikuloterapie)

HISTORIE:

Ačkoliv vychází ze starých čínských metod, ušní akupunktura byla rozvinuta v padesátých letech ve Francii lékařem Dr. Paulem Nogierem. Dr. Nogier vyvinul somatotopickou mapu ucha založenou na principu nevyvinutého plodu, převráceného vzhůru nohama. Poté, co se v roce 1958 o Nogierových mapách dozvěděli Číňané, vynaložili nemalé prostředky na rozsáhlou klinickou studii, kterou provedl armádní tým lékařů z akademie v Nanjingu, a který potvrdil správnost Nogierova modelu. Aktivní ušní body umožní reakci těla v době, kdy ostatní smysly ještě nic neregistrují. 

Ušní akupunktura je stimulace bodů na boltci ucha pomocí jehliček, magnetických kuliček nebo semínek (vakárie), za účelem zmírnění bolesti v určitých částech těla. Je to velmi efektivní metoda při problémech s pohybovým aparátem a také při akutních bolestech.

U zdravého jedince je pokožka boltce na běžné podměty nebolestivá. Při jakémkoliv onemocnění se objeví na boltci citlivost jednotlivých bodů. Aktivní, citlivé body se vyhledávají pomocí diagnostické tyčinky a ty se ošetří ušní jehlou nebo přilepením semínka vakárie. 

Aktivní, neboli citlivé body na ušním boltci jsou jen tehdy, když je na odpovídajícím orgánovém místě nějaký problém.

Pro západní medicínu je ušní boltec vlastně nezajímavý orgán, resp. kus kůže a chrupavky - ale ucho je významný mikrosystém celého organismu, na kterém lze účinně ovlivňovat léčebné pochody v těle. Aktivní ušní body umožní reakci těla v době, kdy ostatní smysly ještě nic neregistrují.